Takip et
Pazartesi, Şubat 26, 2024
 • Profesyonel yazılım hizmetleri

  Profesyonel yazılım hizmetleri

  Uzman mühendis kadromuzla her türlü teknik yazılım ihtiyacınızda yanınızdayız.
 • Makro, eklenti, VBA, VSTO, .NET yazılımları

  Makro, eklenti, VBA, VSTO, .NET yazılımları

  Revit, AutoCAD, Inventor, Excel, SolidWorks, Word, Access gibi yazılımlarınıza eklenti yazılımlar yazarak ihtiyacınıza tam olarak hizmet etmesini sağlıyoruz.
 • 1
 • 2

imt2

Yaklaşık maliyet, keşif ve metraj konusunda piyasada en çok bilinen ve itibar edilen şirketlerden birisi olan İMT Mühendislik için hazırladığımız Bina Metraj, Keşif ve Analiz yazılımı tamamlandı.

Program AutoCAD ve Excel programlarını koordineli bir şekilde yöneterek, AutoCAD içinde yapılan metraj işlemlerini Excel e poz poz otomatik olarak yazdırmaktadır. Duvar metrajı, alan, çevre, çatı hesapları, kapı , pencere, beton, kalıp ve donatı (demir), ... hesaplarını çizim üzerinden kolayca hazırlamaya imkan kılmaktadır. Çıkan metraj sadece net değerler değil, bütün ayrıntılarıyla brüt alanlar, kapı, pencere, kolon,... minhaları, bütün bunlar ölçüleriyle birlikte ayrıntılı olarak ve inceleyen insanların kolayca neyin nereden geldiğini anlayabilecekleri bir şekilde yazılmıştır.


 

 • Programın mahal taban alanlarını ve duvar çevrelerini (alanlarını) hesaplayan modülü tamamlanmıştır. Eskiye göre kat kat daha hızlı, hatasız ve zevkli bir çalışma imkanı sağlamaktadır. AutoCAD içerisinde mahal nolarını, mahal tanımlarını, Pencere, Kapı ve diğer imalat tanımlarını, ölçülerini hem çizimden otomatik olarak alacak, hem de bütün değerlerin manuel olarak değiştirilebileceği bir arayüze sahiptir. Normal metrajlar çizim üzerinde çizim yapılarak tanıtılmakta, Pencere, Kapı gibi minha imalatların ölçüleri çizimdeki ifadelerden (Text, Dimension, Attribute, Block...) otomatik olarak aldırılmakta ve gerekli yerler doldurulmaktadır. Ayrıca metraj tanımında kullanılacak Layer renkleri, çizgi kalınlıkları, Hatch desenleri gibi birçok özellik isteğe göre özelleştirilebilmektedir. Bütün tanımlar bittikten sonra Metraj Çıkar tuşuna basılarak Microsoft Excel içerisine bütün imalatlar ayrıntılı ve açıklamalı bir biçimde çıkarılmaktadır.

 

 • Duvar modülü tamamlanmıştır. Bu modülle çizim içerisinde seçilen duvar tiplerine göre ayrı ayrı duvar metrajları çıkarılmaktadır. Hazır duvar tiplerinin yanısıra kullanıcı istediği duvar tipi tanımını kendisi de girebilmektedir. ıster sabit duvar kalınlığına göre isterse duvar kalınlıkları çizimden alınarak duvarlar tanımlanmakta ve bütün analizler program tarafından yapılmaktadır.
 • Pencere ve Kapı modülleri tamamlanmıştır. Program çizim üzerindeki Pencere ve Kapı ifadelerinden boy ve yükseklik ölçülerini otomatik olarak almaktadır. Bu hususta piyasadaki bütün yazım çeşitleri program tarafından tanınmaktadır. Kullanıcı imalatın hangi mahal veya duvar içerisinde olduğu tasasına düşmeden tanım yapmaktadır. Pencere ve Kapıların hangi mahale ait olduğu program tarafından analiz edilip otomatik olarak bulunmaktadır. Bu özellik kullanıcıya çok büyük kolaylık sağlamaktadır ve çizim hatalarını ortadan kaldırmaktadır. Aynı kat ve bölümdeki aynı tip imalatlar sayılarak sonuçta metrajda toplam adetler verilmektedir. Ayrıca yine duvar içeresindeki imalatların minhaları otomatik olarak belirlenmekte ve yapılmaktadır. Pencere merkezleri de duvar kalınlıklarından otomatik olarak bulunmaktadır.

View the embedded image gallery online at:
https://nzn.com.tr/ozel-yazilim/imt-binametraj#sigFreeId7482163c86