Takip et
Pazartesi, Şubat 26, 2024
 • Profesyonel yazılım hizmetleri

  Profesyonel yazılım hizmetleri

  Uzman mühendis kadromuzla her türlü teknik yazılım ihtiyacınızda yanınızdayız.
 • Makro, eklenti, VBA, VSTO, .NET yazılımları

  Makro, eklenti, VBA, VSTO, .NET yazılımları

  Revit, AutoCAD, Inventor, Excel, SolidWorks, Word, Access gibi yazılımlarınıza eklenti yazılımlar yazarak ihtiyacınıza tam olarak hizmet etmesini sağlıyoruz.
 • 1
 • 2

erg

 

Ülkemizin en büyük, dünyanın ise 3. büyük kemer gövde barajı olan Deriner Barajı 'nın ön çalışmalarında kullanılacak ve yapımı esnasında gövde çizimlerini ve hesaplarını yapacak olan yazılımı tamamladık. Deriner Barajı Kemer Gövdesi; çift eğrilikli, 253 m yüksekliğinde, 720 m kret uzunluğu olan ve 3.5 milyon m3 beton hacmine sahip, memba yüzeyi tek, mansap yüzeyi ise 3 farklı parabolden oluşan bir yapıdır.

Bu yapının hesap ve çizimlerinin elle yapılması neredeyse imkansız olacağından, doğal olarak hem ön çalışmalarında hem de inşaat safhasında kullanılacak bir çizim programına ihtiyaç duyulmuştur.

Projede kullanılan AutoCAD programının içine bunun için yeni bir program yazılmış, böylece proje çizimlerinde zaten kullanılan ve bildik olan bu program, ayrı bir programa ihtiyaç kalmadan bütün işleri halleder hale gelmiştir.

Yapılan program gövdenin istenilen herhangi bir yerinden yatay ve dikey kesitler çıkarabilmekte, yaklaşık 2000 anodan oluşan gövdenin anolarını tek tek veya bütün olarak çizebilmekte, kalıplarını yerleştirebilmekte ve uzunluk, alan, hacim, koordinat gibi gerekli bütün doneleri Microsoft Excel programının içine düzenlenmiş bir şekilde verebilmektedir. Kalıp ön çalışmaları yine bu programla yapılmıştır.

 

View the embedded image gallery online at:
https://nzn.com.tr/ozel-yazilim/deriner#sigFreeId561d3265ca